Recepce zubní ordinace:  +420 569 721 553

Stomatochirurgie

Zabýváme se chirurgickou problematikou léčby onemocnění, vad a poranění dutiny ústní a zubů.

Jde o nadstavbovou specializaci stomatologie.

Zubní extrakce

Nejčastější případy odstranění zubu

Primárním důvodem odstranění zubů je jejich nenávratné poškození způsobené úrazem, zubním kazem nebo onemocněním závěsného aparátu zubu. Další případy, ve kterých se odstraňují zuby, jsou situace spojené s problematikou zubů moudrosti. V neposlední řadě je také někdy nutné odstranit zuby v průběhu ortodontické léčby, či se odstraňují zalomené popřípadě ponechané zubní kořeny v kosti čelisti.

Zuby moudrosti tvoří velmi rozsáhlou skupinu extrahovaných (vytažených) zubů. Mezi důvody extrakce zubu moudrosti patří velmi často nedostatek místa v čelisti a špatná poloha zubu. Díky tomu nedochází ke správnému prořezání a zařazení třetí stoličky (zubu mouodrosti) do zubního oblouku. Specifické umístění zubu moudrosti v čelisti s sebou přináší často také mnoho komplikací jako jsou infekce a následné záněty v okolí zubu, bolesti, zhoršené otevírání úst a někdy poloha zubu a jeho růst může zapříčinit i poškození zubů sousedících. Proto často doporučujeme zuby moudrosti odstranit obzvláště tehdy, kdy zub nemá šanci prořezat v korektní poloze. Odstranění zubu moudrosti je často vhodnější v mladším věku, kdy vlastnosti okolní kostní tkáně jsou pro výkon příznivější. Odstraním zubu moudrosti se v mnohých případech lze vyhnout možným zánětům a dalším navazujícím zdravotním komplikacím v dané lokalitě.

Chirurgické výkony

Ošetření ústních, čelistních
a kolemčelistních zánětů

Jde nejčastěji o závažné komplikace způsobené odumřelými zuby či neúplně prořezanými zuby moudrosti.

Nejlepší prevencí je řádná péče o chrup a dutinu ústní a včasné odstranění zubů moudrosti, nemají-li šanci k prořezání v normální poloze.

Resekce kořenového hrotu zubu a retrográdní zaplnění kořenového kanálku

Tyto výkony se provádí nejčastěji tam, kde infekci z kořene zubu nelze potlačit nechirurgickým – orthográdním ošetřením kořene.

V takovémto případě obvykle vzniká v čelistní kosti v okolí kořenového hrotu zánětlivé nebo až cystické ložisko, které je často nutné chirurgicky odstranit. Současně se také obvykle resekuje (oddělí a odstraní) hrot kořene, který je většinou nejvydatnějším zdrojem bakterií. Kořen je následně od konce – retrográdně opracován o zaplněn specializovaným materiálem zvaným MTA. Takto ošetřený zub zůstává často dlouhodobě zachován a plně funkční.

Odstranění cyst

Nejčastěji se setkáváme s cystami kořenovými, které mají infekční původ v neošetřeném či nedostatečně ošetřeném kořenovém kanálku zubu. Zub je proto před odstraněním cysty nutné endodonticky ošetřit.

Dalším častým typem cyst jsou cysty folikulární, spojené nejčastěji s nedostatečným prořezáním zubu moudrosti. Tato cysta se odstraňuje spolu se zubem moudrosti. Neléčené cysty se během let pozvolna zvětšují, roztlačují kořeny zubů a oslabují čelist, která je pak náchylnější ke zlomení. Cysty mohou zhnisat a vzácně se mohou také maligně transformovat. Je tedy nezbytné jejich odstranění.

Autotransplantace zubu

Jedná se o zákrok, při kterém zubní lékař transplantuje vlastní zdravý zub (nejčastěji třetí stoličku) na místo v ústech, kde již zub chybí anebo se těsně před transplantací odstraní.

Takto přenesený vlastní zub může v některých případech zcela nahradit zavedení implantátu a plnohodnotně tak zastoupit chybějící zub. Po zhruba dvou týdnech od zákroku se autotransplantovaný zub endodonticky ošetří a následně opatří protetickou korunkou.

Chirurgická úprava čelisti
před ošetřením zubní protézou

Jde o chirurgickou úpravu kosti a plastickou úpravu okolních měkkých tkání tak, aby zubní náhrada získala větší stabilitu a retenci a mohla následně funkčně mnohem lépe vyhovovat.

Zákrok provádíme, protože v průběhu života dochází z nejrůznějších příčin k mnohdy značně nepravidelnému úbytku (atrofii) čelistní kosti. Snímací zubní protéza potom způsobuje bolestivé otlaky a špatně drží, při mimických pohybech a při žvýkání se uvolňuje.

Odstraňování menších útvarů z ústní dutiny a ze rtů

Odstraňujeme nejrůznější výrůstky nenádorové i nádorové povahy (pouze nezhoubné) z oblasti dásní, sliznice dutiny ústní a rtů.

Úrazová chirurgie

Ošetřujeme všechna poranění zubů, dutiny ústní a alveolárního výběžku čelistí moderními léčebnými postupy.

„V naší zubní ordinaci provádíme veškeré ambulantní stomatochirurgické výkony“

Objednejte se ihned

Způsoby znecitlivění

Všechny chirurgické výkony uvedené na těchto webových stránkách provádíme v dokonalém znecitlivění.

Kromě dokonalého místního znecitlivění lze podat, současně s místní znecitlivěním, také „zklidňující injekci“ – tzv. analgosedaci. Výkon je pak mnohem příjemnější a je rovněž oddálen a zmírněn nástup bolesti po odeznění místního znecitlivění.
Více informací o našich cenách naleznete zde

Kontaktujte nás

Děkujeme za Vaší zprávu brzo se Vám ozveme.
Oops! Něco se pokazilo. :(

Zubní ordinace

+420 702 029 924
info@implanta.cz
IČ: 75122715
Jiřího Wolkera 1353,
584 01 Ledeč nad Sázavou

Ordinační hodiny

Pondělí:
Úterý:
Středa:
Čtvrtek:
Pátek:
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00
8:00 - 17:00

Estetická stomatologie

Kariéra

Volné pozice

Kariéra

Zásady zpracování osobních údajů